Záchytný tábor si dnešným podujatím pripomína Svetový deň utečencov

20.06.2012 Humenné

Humenné 20. júna (TASR) - V areáli Záchytného tábora Migračného úradu Ministerstva vnútra SR v Humennom, sa koná dnes pri príležitosti Svetového dňa utečencov športovo-kultúrne podujatie. Cudzinci z rôznych kútov sveta tam prezentujú prostredníctvom svojich piesní krajiny z ktorých pochádzajú a súťažia medzi sebou v rôznych športových disciplínach.
"Každoročne si v tomto období vo všetkých azylových zariadeniach Migračného úradu pripomíname Svetový deň utečencov, teda ľudí, ktorí museli opustiť svoje krajiny, ich rodisko či blízkych z dôvodov náboženských, vojnových či etnických konfliktov, no v poslednom období sú za tým aj dôvody ekologické," informovala Iveta Liberková zo Spoločnosti ľudí dobrej vôle, ktorá dnes podujatie v Humennom spoluorganizovala.
Ako dodala, v areáli Záchytného tábora dnes súťažia jeho obyvatelia vo viacerých športových disciplínach a kultúru ich domovských krajín ilustruje reprodukovaná hudba. "Všetci sa zároveň podieľali pred začiatkom dnešného podujatia na vytvorení spoločnej veľkorozmernej kresby," doplnila Liberková.
Do humenského Záchytného tábora sú umiestňovaní cudzinci, ktorí požiadajú na území Slovenska o azyl. Zdržujú sa tam približne jeden mesiac a počas tejto doby prejdú vstupnou lekárskou prehliadkou. "Po ukončení karantény, ktorá trvá priemerne 30 dní, odchádzajú do niektorého zo slovenských pobytových táborov," vysvetlila Liberková s tým, že ide napríklad o zariadenia v Opatovskej Novej Vsi a Rohovciach.
Ďalšiu skupinu cudzincov, ktorí sa nachádzajú momentálne v humenskom Záchytnom tábore, tvoria osoby, ktoré sú pod ochranou Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Slovenská republika im poskytuje na základe medzinárodných zmlúv pobyt v tomto zariadení po dobu šiestich mesiacov. Následne na to sú presídľovaní do tretích krajín.
Záchytný tábor v Humennom je v súčasnosti dočasným domovom aj pre 20-ročného Kalia zo Somálska. Podobne ako aj ďalší jeho krajania verí, že sa stane Slovensko onedlho ich druhým domovom. "Zo svojej krajiny som odišiel, pretože tam nemám budúcnosť čo sa týka vzdelania a života ako takého. Problémom je, že tam bojujú znepriatelené gangy, dochádza k znásilňovaniu a zabíjaniu," poznamenal s tým, že na Slovensku by chcel najprv študovať. "Najlepšie by bolo, ak by sa mi tu neskôr podarilo aj získať nejakú prácu."
 

Vyberte región

mark